Sebesség, adrenalin és kanyarok

Sebesség, adrenalin és kanyarok

A visegrádi bobpálya 1990-ben épült. Ez volt az első Magyarországon, amelyet akkoriban még medres pályának hívtak. Én 1995-ben kezdtem el itt dolgozni. Mondhatni hobbi és hivatás is egyben a pályák üzemeltetése. 2002-ben fejlődtünk tovább, ekkor épült hozzá az alpesi bob és azóta van két pályánk. Magyarországon csak Visegrádon található meg mind a kétféle bobpálya.

Mi a különbség a két pálya között?

Teljesen más a konstrukció. Másmilyen a pálya, másmilyenek a bobok is. A nyári bob egy mederben kerekeken gurul, de nincs rögzítve a pályához. A pályára nyomódó féktappancsokkal lehet fékezni. Az alpesi bob nagyobb, háttámlája van és biztonsági övet kell használni hozzá. Ez tulajdonképpen rögzítve van a pályához, így azt nem tudja elhagyni. A fékrendszer olyan, hogy ráharap a csőre, ezáltal ez esőben, hóban bármilyen időjárási viszonyok között használható. Ha rosszabb idő van, pillanatok alatt plexitetőt tudunk rászerelni, így akkor is használható.  Természetesen rosszabb időben kevesebben vannak, de Visegrádon nyitva vagyunk egész évben.

Mennyire veszélyes a nyári bob, hogy nincs a pályához rögzítve?

Mind a két bobra igaz, hogy be kell tartani a szabályokat. A szabályok betartásával teljesen biztonságos a használatuk. Nem szabad ütközni, nem szabad a másikat megközelíteni. A fékek jól fognak és a lassítási előírásokat be kell tartani.

Mi a legrövidebb idő, ami alatt le lehet érni?

A leggyorsabban összesen 4 percbe telik végigmenni a pályán a beszállástól kezdve. Ez úgy jön ki, hogy 3 perc a felvonó és fékezés nélkül 1 perc alatt le lehet érni.  Aki óvatosabb, annak persze tovább tart. Sokan jönnek fékezés nélkül teljes sebességgel. Ki milyen bátor, milyen habitusú, de a végén mindenképpen fékezni kell és erre ott vannak a pálya szélén a figyelmeztető táblák is.

Gyerekeknek melyik pályát ajánlanád?

Mind a két pályára ugyanazok a szabályok érvényesek, hogy 3 éves kor alatt nem lehet használni. 8 éves kortól mehetnek önállóan a gyerekek. Tulajdonképpen mindkettőt ajánlom, de a nyári bobon könnyebb a fékkart működtetni, azon kisebb az ellenállás. Ha egy 8 éves gyerkőc nem annyira erős, akkor neki az alpesi bobon a fékkart kicsit nehéz előre nyomni. És ha nem tudja előre nyomni, akkor pályán nem tud lejönni sem ő, sem a mögötte haladók. De erre figyelünk indulásnál, hiszen minden információt elmondunk és ki is próbáltatjuk velük a féket.

Lehet ezt sportnak nevezni vagy csak szórakozás?

Németországban sportbesorolásban van a bobozás. A létesítmények engedélyeztetése, és időszakos ellenőrzései is a TÜV álltal történnek. Itthon ITM rendelet hatálya alá tartoznak a szórakoztatási célú berendezések, létesítmények, valamint szórakozási célú sporteszközök. Az utóbbi vonatkozik a  bobpályák üzemeltetésére.

Miért ajánlanád Visegrádot azoknak, akik programot keresgélnek?

Visegrád elsősorban a természeti adottságai miatt nagyon szép. A hegy, a völgyben kanyargó Duna, a kilátás a többi hegyre és a Dunára, mind olyan tényezők, amelyekért érdemes ide kirándulni. Emellett sok szabadidős lehetőség is van, mint például az e-bike kerékpárbérlés, supozás a Dunán vezetett túrákkal, és a canopy is itt található mellettünk. Érdemes megnézni a Palotát, a Fellegvárat és a Zsitvay-kilátót is, ahol 360 fokos panoramámában tárul elénk a Pilis és a Börzsöny.

Milyen tanácsot adnál azoknak, akik bobozásra készülnek?

Sokan megriadnak attól, hogy sokat kell várni a pályákra és így nem ugyanazzal az élménnyel telik a hétvége. Megnyugtatok mindenkit, hogy ez csak bizonyos hétvégékre igaz, amikor kifejezetten szép kirándulóidő van. Elárulom, itt is igaz a mondás, hogy ki korán kel aranyat lel. Hiszen aki nyitásra érkezik, annak biztosan nem kell várakoznia.

És még egy tipp. Indulás előtt érdemes ránézni a Facebook oldalunkra, hiszen az időjárás vagy a karbantartás miatti zárvatartást mindig jelezni szoktuk.

Tartalomhoz tartozó címkék: bob Visegrád